14 آگوست 2022
آگوست 14, 2022

پروتز سینه بعد از سرطان پستان

0 Comment

پروتز سینه یا بازسازی آن ها روشی است که عمدتا برای بانوانی مورد استفاده قرار می گیرد که به علت ابتلا به سرطان پستان در راستای درمان این بیماری مجبور به تخلیه یا ماستکتومی شده اند. در فرایند بازسازی پستان با استفاده از پروسه پروتز به منظور جایگزینی یک یا هر دو سینه مورد انجام قرار می گیرد. قابل ذکر است که این روند با توجه به این امر که شکل طبیعی ، ظاهر ، متقارن بودن و همچنین سایز متناسب از نکات مهم این روند است که در زمان پروتز کردن سینه بایستی به این موارد دقت بالایی داشت. پروتز عمدتا برای جایگزینی یک یا هر دو پستان مورد استفاده قرار میگیرد.

ماستکتومی یا جراحی تخلیه سینه ها ، عملی است که نه تنها برای بیمار بلکه حتی برای خود پزشک نیز خوشایند نیست زیرا اهمیت پستان در اندام زنان از هیچ شخصی پوشیده نیست. نبود یکی یا هر دو این اندام ها تاثیرات بسزایی در بانوان را در پی خواهد داشت ، اثر گذاری بر روی روحیات و حتی در خانم های جوان تخلیه سینه ها ممکن است بر روی روابط اجتماعی آن ها نیز متاثر باشد.

عمده افرادی که تحت درمان با روش ماستکتومی قرار می گیرند دچار افسردگی می شوند که این خود به تنهایی می تواند علت اصلی اهمیت پروتز پستان را بیان کند. به طبع بعد از تخلیه دکتر به بیمار این روش را پیشنهاد می کند خاطر نشان می شویم که این متد بسیار امری مهم و در عین حال پیچیده است بنابراین انجام دادن صحیح آن به سالهای بسیاری تجربه و دانش جراحی در حیطه پروتز کردن سینه را می طلبد و بایستی به بهترین جراح در این زمینه مراجعه کرد.

علت های انجام پروتز سینه :

همانطور که می دانید علت های بسیاری برای انجام بازسازی سینه ها وجود دارد ، عبارتند از :

متقارن به نظر رسیدن پستان ها در مواقع پوشیدن لباس زیر

برگشت دائمی ظاهر اولیه سینه ها

کمک به بهتر دیده شدن فرم سینه ها در زمانی که لباس بر تن دارید.

ایجاد حس بهتر بیمار نسبت به بدن خود

زمان مناسب برای انجام پروتز بعد از سرطان پستان :

تعیین زمان مناسب برای انجام این متد بسته به صلاحدید دکتر است زیرا برخی مواقع بلافاصله می توان از روش های بازسازی سینه استفاده کرد و در برخی موارد نیز بایستی با تاخیر از مزایای این پروسه بهره برد. عمدتا پزشک برای بعضی از بیماران بعد از ماستکتومی ، پرتو درمانی یا شیمی درمانی را تجویز می کند. در نتیجه زمان مناسب بازسازی با استفاده از روش پروتز سینه به موارد زیر بستگی دارد :

شدت بیماری

تحت درمان با روش پرتو یا شیمی درمانی قرار دارد یا خیر.

موقعیت بافت پستان ها در زمان مراجعه به پزشک

نظر جراح و انکولوژیست در ارتباط با شرایط بیمار

نکات مهم قبل از انجام پروتز سینه :

سرطان بیماری خوشایندی نیست و اگر شما جزو افراد قوی هستید که بجای غصه خوردن تصمیم را بر جنگیدن گرفته اید بی شک پس از درمان با هریک از روش های موجود براساس نوع و شدت سرطان پستان تقاضای بازسازی اندام خود را دارید بهتر است که با پزشک خود مشورت کنید و به یک سری نکات مهم توجه کنید. عبارتند از :

شرایط سلامت عمومی

میزان و جایگاه قرارگیری توده سرطانی

سایز سینه ها

روش مورد استفاده در جراحی ( ماستکتومی یا لامپکتومی )

بهره بردن از روش های دیگر مانند پرتو درمانی یا شیمی درمانی

بازسازی و ترمیم یک یا هر دو سینه

پروتز سینه بعد از سرطان پستان :

شایان ذکر است که همه بیماران مبتلا به سرطان سینه نیاز به تخلیه نخواهند داشت در برخی موارد پزشک با توجه به روند بیماری و میزان پیشرفت آن می تواند با حفظ بافت سینه می تواند بدون ماستکتومی درمان عارضه را پیش ببرد. در این شرایط نیز بعد از بهبودی و درمان فرم پستان ها دفرمه شده و فرد همچنان حس رضایت فردی از بدن خود را نخواهد داشت در نتیجه این افراد نیز همانند باقی افراد که یک یا هر دو سینه آن ها تخلیه یا برداشته شده است ، بهره ببرند. بازسازی این اندام زنان با استفاده از ایمپلنت یا همان پروتز سینه از متداول ترین و پر کاربرد ترین روش های ترمیم می باشد که عمدتا امروزه توسط جراحان برای بیماران توصیه می گردد. برای داشتن بهترین نتیجه از انجام ایمپلنت سینه بهتر است که پس از انجام روش های درمانی بافت و سلول های کافی در دیواره سینه بر جای مانده باشد که بتوانند پروتز پستان را پوشش دهند.  

منبع : https://razjarahi.ir/%d9%be%d8%b1%d9%88%d8%aa%d8%b2-%d8%b3%db%8c%d9%86%d9%87/

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.