عمل زیبایی کلیتوریس (هودکتومی) + مزایا و عوارض

عمل زیبایی کلیتوریس

کلیتوریس بخشی از دستگاه تناسلی زنان است که در بالاترین نقطه‌ی دستگاه تناسلی قرار دارد. کلیتوریس در تحریک جنسی و ارضا زنان موقع رابطه جنسی نقش بسیار مهمی دارد. در واقع این تنها وظیفه و نقش کلیتوریس در بدن است. به دلیل همین حساسیت و تحریک پذیری کلیتوریس احتمالا سخت است تصور کنید که چطور می شود چنین بخشی از بدن را جراحی کرد؟ شاید نگران آسیب دیدن اعصاب این بخش باشید. شاید هم اطلاع نداشته باشید که چرا اصلا کلیتوریس جراحی می شود. ما در این مقاله به تمام این سوالات پاسخ داده ایم. با ما در این مقاله نیز همراه باشید. برای دسترسی به قسمت های مختلف مقاله می توانید از فهرست زیر استفاده کنید.

کلیتوریس چیست و چه وظیفه ای دارد؟

کلیتوریس تحریک کننده ترین بخش از اندام تناسلی زنان است که بالای مجرای ادرار قرار دارد. کلیتوریس در تخلیه ادرار نقشی بر عهده ندارد. حدود 8000 عصب حسی و رگهای خونی زیادی از کلیتوریس عبور می کنند. به همین دلیل تحریک این نقطه، باعث تحریک و ارضا زنان در رابطه جنسی می شود. کلیتوریس توسط بخشی به نام کلاهک کلیتوریس پوشیده شده است. گاهی این کلاهک کاملا کلیتوریس را می پوشاند. زنانی که کلاهک کلیتوریس بزرگی دارند، عمل زیبایی کلیتوریس یا هودکتومی را انجام می دهند تا کلاهک کلیتوریس کوچک شود تا بتوانند ارگاسم بهتری را تجربه کنند.

کلیتوریس

علت بزرگ بودن کلاهک کلیتوریس

کلاهک کلیتوریس وظیفه ی حفاظت از کلیتوریس را برعهده دارد. هود یا کلاهک مانع از خشکی کلیتوریس و اصطکاک مداوم آن با لباس می شود. در طول زندگی خانمها در هر سنی میتواند اتفاق بیفتد. بزرگ شدن این بخش از اندام تناسلی ممکن است به یکی از دلایل زیر باشد:

افزایش سطح هورمون تستوسترون: در برخی زنان، هورمون تستوسترون که یک هرمون مردانه است به دلیل بروز برخی بیماری ها و به هم خوردن تعادل هورمونها بیش از اندازه ترشح می شود. یکی از عوارض این اختلال هورمونی، بزرگ شدن کلاهک کلیتوریس است و کمی ظاهر مردانه به آلت تناسلی خانمها می دهد.

بلوغ: گاهی نیز در سنین بلوغ، به دلیل تغییرات هرمونی و اختلالات هورمونی کلیتوریس دختران رشد ناگهانی دارد.

ژنتیک: بعضی از دختران از زمان تولد با کلیتوریس بزرگ به دنیا می آیند.

مصرف دارو یا قرصهای مکمل: مصرف داروهایی که تستوسترون رو افزایش می دهد. یا قرص های مکملی که زنان برای رشد و حجیم شدن عضلات خود در باشگاه های ورزشی مصرف می کنند.

بیماری: برخی بیماری ها مثل سندروم تخمدان پلی کیستیک (تنبلی تخمدان)، پرکاری غدد فوق کلیوی و …

عمل هودکتومی چیست؟

عمل هودکتومی برای کوچک کردن کلاهک و نمایان شدن سر کلیتوریس در خانمها انجام می شود. برای این کار یک برش افقی روی کلاهک زده می شود. لبه های کلاهک به بیرون بر می گردد و بخیه می شود. این بخیه ها نیازی به کشیدن ندارند زیرا بعد از 4 تا 6 هفته جذب بدن می شوند. بنابراین سر کلیتوریس که زیر کلاهک پنهان شده بود، مشخص می شود و ظاهر زنانه به آلت جنسی این خانمها باز می گردد. مدت زمان این جراحی برای خانمهای مختلف متفاوت است ولی حداقل یک ساعت این جراحی طول خواهد کشید. ممکن است همزمان با عمل هودکتومی، عمل های زیبایی زنانه دیگری نیز انجام شود، مثلا تنگ کردن واژن، روشن سازی واژن، لابیاپلاستی، سفید کردن واژن با لیزر و …. در نتیجه مدت زمان عمل جراحی نیز بیشتر خواهد شد. بهترین زمان انجام این جراحی، بلافاصله بعد از پایان خونریزی سیکل ماهانه است.

چرا باید عمل هودکتومی انجام شود؟

بزرگ شدن اندازه کلاهک می تواند مشکلات زیادی را برای خانمها ایجاد می کند، مثلا:

 • بزرگ شدن کلاهک کلیتوریس، ظاهر آلت مردانه را به خانمها می دهد و این بسیار برای خانمها ناراحت کننده است. در نتیجه اعتماد به نفس جنسی خانمها کاهش پیدا می کند.
 • موقع پوشیدن لباس های تنگ، به این ناحیه فشار می آید و احساس درد و سوزش ایجاد می کند. حتی بزرگ بودن این قسمت از زیر لباس هم مشخص است.
 • موقع پریود، استفاده از نوار بهداشتی باعث احساس درد و ناراحتی در این نقطه می شود.

درد و سوزش در ناحیه

بنابراین عمل هودکتومی برای کوچک کردن اندازه کلاهک کلیتوریس در این خانمها لازم است انجام شود. این عمل هم جنبه زیبایی دارد و هم جنبه درمانی. البته این جراحی را نباید با ختنه کردن زنان اشتباه بگیرید. در ختنه کردن، کلیتوریس و حتی لابیای مینور برداشته می شود تا مانع از تحریک پذیری و لذت زنان شود. این کار ظاهر نازیبایی به اندام جنسی خانمها می دهد. در حالی که عمل هودکتومی هدف خیلی متفاوتی دارد. در این جراحی علاوه بر زیبایی ناحیه تناسلی، امکان تحریک پذیری و افزایش لذت جنسی در خانمها امکانپذیر می شود.

فواید عمل زیبایی کلیتوریس

مزایای عمل زیبایی کلیتوریس عبارت است از:

 • زیبایی ناحیه تناسلی و افزایش اعتماد به نفس جنسی خانمها
 • تحریک پذیری بیشتر کلیتوریس به خاطر در دسترس قرار گرفتن این ناحیه
 • افزایش لذت جنسی و میل جنسی
 • ارگاسم بهتر
 • کاهش درد تناسلی در اثر استفاده از پدهای نوار بهداشتی و پوشیدن لباس تنگ

جراحی هودکتومی چه عوارضی دارد؟

ممکن است بعد از جراحی احساس گیجی داشته باشید. این به خاطر مسکن های درون وریدی است که موقع عمل به شما تزریق شده است. کم کم این حالت گیجی از بین خواهد رفت. عمل زیبایی کلیتوریس از جمله جراحی هایی است که به ندرت با عوارض همراه است. وجود تورم و درد و التهاب هم از عوارض کاملا طبیعی بعد از جراحی است که اکثرا اتفاق میفتد و با دارو کنترل می شود. اما برخی از عوارض عمل هودکتومی که به ندرت بروز می کند، عبارت است از:

 • بروز عفونت در جایی که جراحی انجام شده است.
 • دردناک شدن کلیتوریس به خاطر اصطکاک با لباس: این به خاطر نمایان شدن بیشتر کلیتوریس و کنار رفتن کلاهک یا هود از روی آن است.
 • بوجود آمدن کیست های ریز در محل زخم های جراحی
 • کاهش حساسیت کلیتوریس: این در صورتی است که جراح از مهارت کافی برخوردار نباشد و به اعصاب این ناحیه آسیب بزند. بنابراین بهتر است برای جراحی روی چنین نقطه مهم و حساسی به یک جراح ماهر و باتجربه در این زمینه مراجعه کنید.
 • باقی ماندن علامت جای برش و زخم
 • احساس درد در زمان نزدیکی

البته این مشکلات همانطور که گفته شد به به ندرت پیش می آید و اکثر خانمها از جراحی که داشته اند احساس رضایت دارند.

اگر قصد انجام عمل هودکتومی را دارید، توصیه می کنیم برای جلوگیری از عوارض هودکتومی و آسیب به عصبهای کلیتوریس به یک جراح متبحر در این زمینه مراجعه کنید. شما هم می توانید برای عمل هودکتومی به خانم دکتر سیما مظفر جلالی، بهترین جراح و متخصص زنان در گیشا مراجعه کنید. جهت مشاوره یا رزرو نوبت با شماره ۸۸۲۶۳۴۲۸ تماس بگیرید.

مراقبتهای بعد از عمل هودکتومی

چند ساعت پس از این عمل اگر خونریزی غیرطبیعی نداشته باشید و بتوانید بدون مشکل ادرار کنید، می توانید مرخص شوید. بعد از 1 الی 2 روز می توانید کارهای عادی و خیلی سبک روزانه را انجام دهید. بعد از 2 هفته جای زخمها بهبود پیدا می کند و کم کم می توانید فعالیت های عادی روزمره که سنگین نباشند را انجام دهید. پس از 4 هفته می توانید امتحان کنید که آیا اجسام سنگین را به راحتی می توانید بردارید یا نه. به خود فشار نیاورید و بعد از عمل هودکتومی موارد زیر را تا بهبودی رعایت کنید:

 • پرهیز از دویدن، دوچرخه سواری
 • پرهیز از بلند کردن اجسام سنگین
 • تا 2 روز بعد از جراحی دوش نگیرید. تا بهبودی کامل از نشستن در وان یا رفتن به استخر و شنا کردن خودداری کنید.
 • تا زمانی که کاملا خوب نشده اید باید لباس زیر نخی بپوشید و از پوشیدن لباسهای تنگ خودداری کنید

پرهیز از دویدن

 • حداقل برای 4 تا 6 هفته بعد از جراحی از برقراری رابطه جنسی خودداری کنید. بهتر است تا زمان بهبودی کامل نزدیکی نکنید.
 • ورزشها و فعالیت های سنگین انجام ندهید.
 • داروهای آنتی بیوتیک، ضد التهاب و قرص های مسکنی که پزشک تجویز کرده را حتما برای جلوگیری از عفونت، به موقع مصرف کنید.
 • سیگار کشیدن تا دو هفته بعد از عمل ممنوع است.
 • به رژیم غذایی خود توجه کنید که دچار یبوست نشوید. یبوست می تواند به محل جراحی فشار آورده و برایتان مشکل ساز شود.

در صورت مشاهده خونریزی زیاد، لخته های خونی، تورم و التهاب شدید در محل جراحی یا تب هر چه سریعتر باید به پزشک خود مراجعه کنید.

چرا همراه با عمل هودکتومی، عمل لابیاپلاستی نیز انجام می شود؟

همانطور که گفتیم، همزمان با عمل زیبایی کلیتوریس، عمل های زیبایی زنانه دیگری نیز ممکن است انجام شود. یکی از این جراحی ها که زیاد با عمل هودکتومی همراه می شود، عمل لابیاپلاستی است. معمولا لابیاپلاستی برای به وجود آمدن تناسب بین شکل و اندازه لابیاها به خصوص لابیای مینور (لب های درونی) با اندازه کلیتوریس انجام می شود و زیبایی بیشتری به ناحیه تناسلی خانمها می دهد. هزینه عمل لابیاپلاستی به هزینه عمل هودکتومی نیز اضافه می شود. در ضمن،  علاوه بر مراقبتهای بعد از عمل هودکتومی به مراقبت بعد از لابیاپلاستی نیز باید توجه کنید.

لابیاپلاستی

هزینه عمل هودکتومی در غرب تهران

هزینه عمل زیبایی کلیتوریس به شکل کلیتوریس، اندازه کلاهک یا هود، قصد انجام عملهای زیبایی زنانه دیگر به همراه عمل هودکتومی، محلی که جراحی انجام می شود، جراح و غیره بستگی دارد. برای اطلاع از هزینه دقیق این جراحی باید به پزشک مورد نظر خود مراجعه کنید. او بعد از معاینه و شنیدن خواسته های شما می تواند هزینه دقیق انجام این جراحی را تعیین کند. همچنین، اگر قصد جراحی ترمیم زیبایی کلیتوریس را دارید، هزینه ترمیم بیشتر از هزینه جراحی برای بار اول است. زیرا عمل ترمیم زیبایی کلیتوریس، سخت تر و زمانبرتر از جراحی اولیه خواهد بود.

اگر قصد انجام عمل هودکتومی در غرب تهران را دارید، برای اطلاع از هزینه عمل زیبایی کلیتوریس در غرب تهران می توانید از مطب خانم دکتر سیما مظفر جلالی، جراح و متخصص زنان مشاوره بگیرید. جهت مشاوره یا رزرو نوبت با شماره ۸۸۲۶۳۴۲۸ تماس بگیرید.

درصورتی که درباره عمل هودکتومی سوالی دارید، می توانید در بخش نظرات این مقاله آنرا مطرح کنید.

لابیاپلاستی (عمل زیبایی واژن)

عمل زیبایی واژنلابیاپلاستی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code