26 مه 2021
می 26, 2021

جراحی بینی

0 Comment

جراحی بینی

جراحی بینی یک عنوان کلی است که به هر گونه عمل جراحی که بر روی بینی انجام شود گفته می­شود. به زبان ساده از نظر علمی می ­توان جراحی بینی را به دو گروه تقسیم کنیم.

سپتوپلاستی septoplasty  :یعنی عمل جراحی برای اصلاح انحراف تیغه میانی بینی  .

در این عمل جراحی، هیچ گونه تغییر در شکل ظاهری بینی ایجاد نمی ­شود فقط تیغه­­ ی میانی بینی که در داخل بینی دچار انحراف و باعث گرفتگی بینی و سایر مشکلات بوده، جراحی می ­شود و سایر قسمت ­های اسکلت بینی دست نخورده باقی می­ مانند.

رینوپلاستی rhinoplasty : یعنی عمل جراحی برای اصلاح بدشکلی­ های ظاهری بینی .

در این عمل جراحی ، اسکلت بینی برای ایجاد تحول در شکل و اندازه تغییر داده می ­شود تا بینی زیباتری به وجود آید. در اصطلاح عامیانه به این عمل ، ” جراحی زیبایی بینی ” گفته می ­شود.

این دو نوع عمل جراحی دو عمل مستقل و متمایز از یکدیگر هستند ولی می ­توان آن­ها را در صورتی­که در یک شخص ضرورت داشته باشد، همزمان انجام داد که در اینصورت به آن ” سپتوراینوپلاستی ” ( septorhinoplasty ) می­ گوییم. یعنی اصلاح انحراف تیغه­ ی میانی (داخل) بینی همزمان با اصلاح بدشکلی ­های ظاهری بینی .

عمل جراحی سپتوپلاستی معمولاً در مقایسه با عمل جراحی راینوپلاستی، یک جراحی بسیار کوچک­ تر و ساده­تر است. بطور کلی جراحی بینی اعم از سپتوپلاستی یا راینوپلاستی را به دو روش می توان انجام داد:

باز ( OPEN ) یا بسته ( CLOSED )

هر کدام از این روش ها مزیت­ هایی دارند که جراحان متناسب با شرایط بینی و نوع مشکلاتی که با آن مواجه هستند، روش جراحی را انتخاب می­ کنند.

در روش باز، برش جراحی در ستون میانی، پایین ­تر از نوک بینی داده می­ شود ولی در روش بسته این برش وجود ندارد. در جراحی بینی، جای برش و محل بخیه­ ها، معمولا چندان قابل رویت نیستند و جای نگرانی نخواهند بود.

در روش باز، تسلط جراح برای بازسازی بینی ، کامل­ تر و بیشتر است ولی همه چیز در عمل جراحی به ترجیح جراح بستگی دارد.

شما اگر قصد جراحی بینی دارید، می ­توانید برای مطالعه­ی جامع ­تر به مقالات متعددی که درباره­ی جراحی بینی نوشته ­ام و در بخش مقالات همین سایت وجود دارند، مراجعه کنید و سوالات خود را با ما در میان بگذارید. آگاهی شما هر چه قوی ­تر باشد تضمین کننده­ ی کیفیت کار ما خواهد بود.