04 نوامبر 2020
نوامبر 4, 2020

جراحی شکم

0 Comment

جراحی شکم

جراحی شکم امروزه یکی از پرطرفدار ترین جراحی های لاغری و پیکرتراشی است و همچنین کم نیستند افرادی که برای داشتن اندامی متناسب و از بین بردن چربی ‌های موضعی بدنشان ، دست به جراحی زیبایی شکم می‌ زنند. باید درنظر داشت که عمل جراحی شکم می تواند عوارض و خطرات جانبی زیادی هم برای فرد به همراه داشته باشد.

جراحی  های لاغری شکم به عنوان یک روش کمکی برای کاهش وزن محسوب می شود. امروزه روش  های غیر تهاجمی مانند لاپاراسکوپی و حتی روش  های تهاجمی تر مانند عمل بای پس  معده ، اسلیو و غیره طرفداران زیادی پیدا کرده است.

به گفته متخصصان امروزه سه نوع عمل جراحی پلاستیک شکم ابدومینوپلاستی (تامی تاک)، لیپوساکشن (خارج کردن چربی زیر پوستی) و لیپوماتیک یا ترکیب این دو روش برای جراحی استفاده می‌‌‏شود.

متخصصان برای بسیاری از بانوان و حتی مردان که چربی اضافی شکم دارند بهترین راه رهایی از این معضل را جراحی شکم می دانند، اما این را بدانید که انجام مستمر این جراحی سلامت فرد را با خطر جدی مواجه می کند.

جراحی شکم
انواع روش های جراحی زیبایی شکم

در جراحی شکم برش جراحی مانند برش عمل سزارین می باشد. روش این جراحی در بیشتر مواقع به این شکل است که پوست و چربی های اضافی شکم برداشته شده و جدار شکم نیز دوخته می شود؛ در نتیجه شلی و افتادگی و برآمدگی جدار شکم نیز به طور کامل برطرف می شود. این جراحی در بیشتر مواقع برای فرد موفقیت آمیز به نظر می رسد و موجبات رضایت فرد را فراهم می کند.
روش ابدومینوپلاستی

جراحی زیبایی شکم یا ابدومینوپلاستی برای زیباتر شدن ظاهر شکم و حذف چربی های اضافی انجام می شود، به خصوص این روش مناسب افراد با چاقی مفرط است. همچنین مناسب افرادی است که با توجه به حجم چربی ها نمی توانند با کمک ورزش و رژیم غذایی لاغر شوند و حجم زیادی چربی در ناحیه شکم و پهلو دارند. ابدومینوپلاستی بسیار نتایج قابل قبولی برای این افراد خواهد داشت.

این جراحی برای خانم هایی که بر اثر بارداری های متعدد دچار شلی و افتادگی پوست شده اند و چین و چروک های زیادی در پوست شکم خود دارند هم بسیار مناسب است. باید بدانید که این جراحی محدودیتی برای بارداری به وجود نمی آورد ولی چون ابدومینوپلاستی منجر به زیبایی شکم نیز می شود، بهتر است بعد از بارداری اقدام به جراحی شکم نمایید.
لیپوماتیک

لیپوماتیک یکی دیگر از روش های جراحی است که لاغری سریع را برای فرد به همراه دارد. لیپوماتیک از روش هایی است که شما می توانید تاثیرات لاغری را حتی در اولین جلسه درمانی بخوبی مشاهده کنید.

جراحی شکم

در روش لاغری با لیپوماتیک چربی ها با استفاده از یک میله فلزی از بدن خارج می شود. مهمترین مزیت روش لیپوماتیک در این است که در لاغری با لیپوماتیک می توان چربی های تخلیه شده را به اندام های دیگر بدن منتقل نمود. این روش نیازی به برش جراحی ندارد و در واقع یک روش لاغری غیر تهاجمی محسوب می شود.
جراحی با ترکیب چند روش

این روش جراحی را جراح شما بر اساس شرایط کلی بدنتان، نیاز و درخواست شما می تواند به شما پیشنهاد کند. جراح متخصص در ابتدا با معاینه دقیق بهترین روش را برای زیباسازی ناحیه های مختلف بدنتان که مشکل چربی اضافی و افتادگی پوست و شلی دارند انتخاب می کند. اگر روش های ذکر شده در بالا در برخی از افراد پاسخ نداد، جراح از روش ترکیبی ابدومینوپلاستی و لیپوماتیک برای کشیدن چربی و ترمیم نقاط بدن استفاده می کند.
دانستنی های قبل از جراحی زیبایی شکم

حتما یک ماه قبل از جراحی سیگار را ترک کنید.
اگر قصد بارداری دارید بهتر است جراحی را به بعد زایمان موکول نمایید.
محل اسکار جراحی روی خط سزارین است و به مرور کمرنگ می شود، ولی توصیه شده که سه ماه بعد از جراحی محل اسکار لیزر شود تا اسکار به حداقل برسد.
بیمار قبل از اقدام برای هر جراحی ، باید از نظر شاخص توده بدنی بررسی شود تا مشخص شود که فرد دچار چاقی مفرط است و واجد شرایط برای جراحی شکم می باشد. ( کلیه این موارد توسط جراح متخصص بررسی و انجام می شود. )

هزینه جراحی شکم

با توجه به اینکه جراحی شکم یک جراحی زیبایی به حساب می آید شامل بیمه نمی شود، اما به طور کلی می توان گفت که بسته به نوع جراحی شخص ، کلینیک و بیمارستان هزینه ها متغیر هستند. عواملی همچون میزان چربی که باید استخراج شود و دستمزد جراح می تواند بر هزینه جراحی تاثیر گذار باشد.
جراحی شکم
بارداری و جراحی شکم

یکی از مهم ترین مزیت های این جراحی به غیر از تخلیه چربی ، رفع افتادگی پوست است. ابدومینوپلاستی یکی از این روش هایی است که افتادگی پوست را برطرف می کند.

در دوره بارداری به دلیل افزایش سایز شکم و چربی های انباشته شده در آن، پوست شکم دچار ترک و افتادگی نیز می شود که با کمک این روش علاوه بر تخلیه چربی اضافه ، می توانید افتادگی پوست خود را نیز برطرف کنید. بنابراین بانوانی که زایمان داشته اند بهترین کاندید برای انجام ابدومینوپلاستی هستند.

توصیه میشود زمانی ابدومینوپلاستی را انجام دهید که دیگر قصد بارداری مجدد نداشته باشید؛ زیرا در ابدومینوپلاستی پوست شکم کشیده و دوخته می شود و به همین دلیل امکان دارد اختلال در رشد جنینی که در رحم مادر است به وجود آید.

البته به این نکته توجه کنید که انجام همزمان جراحی شکم و زایمان به صورت هم زمان امکان پذیر نیست؛ زیرا در زمان زایمان بدن مادر دچار تغییراتی چون افزایش سایز لگن و پرخون شدن رحم می شود. به همین دلیل امکان انجام این جراحی برای آن ها وجود ندارد و تا زمانی که رحم و لگن به حالت عادی برنگردند نمی توان جراحی شکم را انجام داد. برای انجام جراحی بهتر است چند ماه پس از زایمان اقدام کنید

جراحی شکم
نتایج جراحی شکم

نتایج جراحی برای بیشتر افراد دائمی می باشد، اما در برخی موارد نیز ممکن است بعد از جراحی دوباره چاقی باز گردد. به عنوان مثال زمانی که شخص باردار می شود یا افزایش وزن شدید دارد ، مجدد با چربی های شکم و پهلو مواجه می شود.

به همین دلیل بانوانی که تمایل به انجام این جراحی را انجام دهند بهتراست قبل از جراحی باردار شوند و درصورتی که قصد بارداری ندارند جراحی شکم را انجام دهند. مراقبت های پس از جراحی که شخص باید رعایت نماید بسیار مهم است.
چه کسانی نباید عمل شکم انجام دهند؟

چنانچه خانمی باشد که قصد بچه دار شدن را داشته، تا زمانی که زایمان نکرده باشد نباید سراغ جراحی برود چرا که با زایمان بافت و عضلات شکمی از هم بازگشته و جراحی شکم این عضلات را سفت می نماید. چنانچه پس از جراحی بچه دار شود کاری بیهوده انجام داده است.

چنانچه که شخصی قصد لاغری زیاد دارد، نباید به این عمل فکر کند؛ زیرا همانطور که بیان کردیم جراحی آخرین راه حل برای لاغری محسوب می شود و راهی برای کاهش وزن به شمار نمی رود. پس از جراحی شکم احتمال باقی ماندن جای زخم وجود دارد و البته بهتر است که قبل از جراحی شکم از پزشک خود در این باره کمک بگیرید.
جراحی شکم
بعد از جراحی شکم چه نکاتی را باید رعایت کنید

اولین و مهمترین نکته ثابت نگه داشتن وزن به مدت ۶ ماه است. برای داشتن وزن ثابت بهتر است به یک مشاور تغذیه مراجعه کنید تا برنامه غذایی صحیحی داشته باشید.
در این دوران بیمار باید بیماری هایی مثل فشار خون، بیماری های قلبی عروقی و دیابت را کنترل کند. هر چند که یکی از علل مهم بروز این بیماری ها چربی اضافی به خصوص در ناحیه شکمی است.
عادات و روش زندگی مناسب داشته باشید.
سیگار نکشید.
از نوشیدنی های الکل دار و گازدار استفاده نکنید.
رژیم غذایی مناسبی داشته باشید و حرکات ورزشی و تحرک کافی روزانه را در برنامه خود قرار دهید.
داشتن آناتومی مناسب در جراحی زیبایی شکم شما موثر می باشد، مثلا نداشتن اسکار های قبلی یا شکم بیش از اندازه برجسته.

معایب جراحی شکم

جراحي زیبایی شکم نیز تنها برای رفع ایرادات ظاهری و داشتن شکمی تخت و صاف می باشد و حتی بسیاری از مشکلات درون بدن بیمار را که به دلیل افزایش وزن به وجود آمده را برطرف می کند.

بنابراین می توان گفت که جراحي های زیبایی همانند عمل زیبایی شکم معایبی ندارد. تنها عیبی که می توان بیان کرد این است که در مواقعی که بیمار به درستی نکات را رعایت نکند و پس از جراحی فکر کند که دیگر لاغر شده و برگشت پذیر نیست و پرخوری کند، ۲ الی ۳ برابر قبل اضافه وزن پیدا می کند.
جراحی شکم
عوارض جراحی شکم

این جراحی مانند هر جراحی دیگر ممکن است برای فرد عوارضی به همراه داشته باشد که در اینجا به برخی از این عوارض اشاره می کنیم:

احساس درد
احساس بی حسی در ناحیه مورد نظر
تورم پوست
باز شدن زخم
داشتن خونریزی
عفونت در ناحیه مورد نظر
لخته شدن خون
تجمع مایع
عدم قرینگی محل جراحی
از بین رفتن پوست
تغییر رنگ پوست

اشتراک گذاری این پست