14 نوامبر 2020
نوامبر 14, 2020

جراحی فیوژن ستون فقرات

0 Comment

عمل جراحی فیوژن ستون فقرات

جراحی فیوژن ستون فقرات ؛ به عنوان یکی از متدهای جراحی ستون مهره ها به شمار می رود که از دهه ۹۰ میلادی به مرور ، توسعه یافته است. از جراحی فیوژن ستون فقرات ، می توان به عنوان یکی از پیچیده ترین روش هایی اشاره کرد که در راستای درمان اختلالات و مشکلات مهره ها مورد استفاده قرار می گیرد. ( جراح ستون فقرات )

به طور کلی جراحی اندام و ستون فقرات به روش فیوژن ، سبب اتصال دائمی مهره ها به یکدیگر و ایجاد یک واحد استخوانی منفرد شده و در نتیجه ، منجر به تقلیل دامنه حرکات در نقطه اتصال مهره ها می گردد.

لازم به ذکر است جراحی فیوژن ستون فقرات ، تنها در صورتی مجاز خواهد بود که فرد از کلیه ابعاد ؛ علی الخصوص از منظر این که آیا روش های کم تهاجمی در وی پاسخگو هستند یا خیر ؛ مورد بررسی قرار گیرد.

زیرا در برخی موارد ، ممکن است بیمار در وضعیتی باشد که بکارگیری روش های درمانی با حداقل تهاجم ؛ از قبیل جراحی دیسککتومی ستون فقرات ، برای وی مناسب تر بوده و به نتایج قابل قبولی بیانجامد.

لذا بر اساس مطالب مذکور باید اشاره داشت که جراحی فیوژن ستون مهره ها ، آخرین گزینه جهت درمان مشکلات و دردهای ستون فقرات محسوب شده و ، تنها در مواردی که تمامی روش های درمانی غیر تهاجمی ( غیر جراحی ) بر روی بیمار مورد استفاده واقع شده و به درمان ، منتج نشده باشند ؛ انجام آن بلامانع است.

جراحی فیوژن ستون فقرات
عوارض جراحی فیوژن ستون فقرات

عمل جراحی فیوژن ستون فقرات به دلیل ماهیت تهاجمی ای که دارد ، قاعدتا عوارضی برای بیمار به دنبال دارد که برخی از شایع ترین این عوارض عبارتند از :

آسیب دیدگی اعصاب
نشت مایع نخاعی
عفونت در موضع عمل
اختلالات ادراری
افت شدید حرکت مهره ای

لازم به ذکر است در مواردی که به منظور انجام جراحی به این روش ، جهت پیوند گرافت استخوانی از گرافت پیوندی فردی دیگر ( آلوگرافت ) استفاده شده باشد ، احتمال پس زدن گرافت وجود دارد.
آیا می توان عوارض جراحی فیوژن ستون فقرات را کاهش داد ؟

جهت تحقق این امر ؛ پیش از هر چیز باید در انتخاب جراح ستون فقرات ، نهایت دقت را بکار گرفت و همچنین قبل و بعد از جراحی ستون فقرات به روش فیوژن ؛ باید اقدامات و مراقبت های لازم را مورد توجه قرار داد.

به طور کلی افرادی که تحت این عمل جراحی قرار می گیرند ، باید در رعایت موارد ذیل دقت کافی داشته باشند :

پس از ترخیص از بیمارستان باید حرکات خود و حتی جابجایی در یک موقعیت ثابت را کاملا محدود کنند تا بدین ترتیب گرافت پیوند شده ، در موضع مورد نظر به درستی تثبیت گردد.
دست کم به مدت ۲ الی ۶ ماه بعد از جراحی فیوژن انجام امور سنگین اکیدا ممنوع است.
رعایت سبک صحیح زندگی ( تحرک کافی و رژیم غذایی سالم ) ؛ قبل و بعد از جراحی فیوژن ستون فقرات باید رعایت گردد.
ترک مصرف سیگار و دخانیات از چند ماه قبل از جراحی ستون فقرات به روش فیوژن ، یکی دیگر از ضروریات این عمل جراحی می باشد.