04 نوامبر 2020
نوامبر 4, 2020

خار پاشنه

0 Comment

درباره خار پاشنه

خار پاشنه : فاسیای کف پا در حقیقت ، باندی پهن در کف پا می باشد که از پاشنه پا تا نوک انگشتان پا امتداد یافته است ؛ حال آن که چنانچه فاسیا دچار التهاب شود و این التهاب تداوم یابد ؛ می تواند موجب نشت و رسوب کلیسم در نقطه پیوند فاسیا به پاشنه پا شده و به خار پاشـنه بدل گردد. ( متخصص ارتوپد )

خار پاشنه ، نوعی زائده استخوانی خار مانند است که در استخوان پاشنه پا نمود می یابد ؛ این زائده گاها دردناک شده و می تواند منجر به اختلال در راه رفتن شود.

لازم به ذکر است که خود خار پاشـنه ، هرگز سبب ایجاد درد نشده و درد موجود در پاشنه پا ، از کشیدگی فاسیای کف پا نشأت می گیرد.
خار پاشنه
علل ایجاد کننده بیماری خار پاشنه

به طور کلی علت اصلی خار پاشـنه ، ناشی از آسیب یا فشار به نسج پاشنه پا می باشد که منتج به استخوانی شدن بست های کف پا و در واقع التهاب فاسیای کف پا می شود.

البته عوامل دیگری نیز وجود دارند که می توانند منجر به پدید آمدن خار پاشـنه شوند که در ذیل به آن ها اشاره شده است :

اضافه وزن : یکی از مسائلی که می تواند به پیدایش خار پاشـنه بیانجامد ، اضافه وزن می باشد ؛ به طوری که در افراد با اضافه وزن زیاد یا باصطلاح افراد چاق آمار ابتلا به خار پاشـنه بیش از دیگر افراد است.
صاف بودن کف پا : از دیگر مواردی که می توان به عنوان علت ابتلا به خار پاشـنه از آن یاد کرد ؛ صاف بودن کف پا می باشد که در برخی افراد شاهد آن هستیم.

سایر علل ایجاد کننده خار پاشـنه عبارتند از :

تورم مفاصل کف پا
استفاده از کفش های نامناسب
دویدن و ایستادن های طولانی مدت
اختلالات بیومکانیک و ناهنجاری در راه رفتن

خار پاشنه
علائم خار پاشنه

خار پاشـنه غالبا با درد در پاشنه پا ، خود را نمایان می کند. درد خار پاشنه ، در لبه داخلی پاشنه یا مرکز آن است.

لازم به ذکر است شدت درد خار پاشنه و درد کف پا ؛ در ابتدای روز و پس از برخاستن از خواب و استراحت ، به مراتب بیشتر از دیگر بازه های زمانی است و با راه رفتن ، به تدریج از میزان آن کاسته می شود.

همچنین توجه داشته باشید که درد خار پاشنه پس از اولین قدم بعد از نشستن طولانی مدت ، تشدید می گردد.

راه رفتن روی سطوح ناهموار و سخت و همچنین حمل اشیاء سنگین ؛ از دیگر مواردی که به افزایش درد خار پاشنه می انجامد.