26 مه 2021
می 26, 2021

پروتز سینه

0 Comment

پروتز سینه

منظور از پروتز سینه ، بازسازی سینه به وسیله افزایش حجم آن است که در بین جراحی های زیبایی بدن بسیار پرطرفدار می باشد و بانوان زیادی تصمیم به انجام آن می گیرند ، پروتز سينه ، روشی ایمن جهت افزایش حجم سینه ها می باشد.

جراحی پروتز سینه ، سال هاست که جزء پرطرفدارترین جراحی های زیبایی پلاستیک محسوب می‌ شود ؛ چرا که تعداد زیادی از بانوان به منظور بهبود شکل و اندازه سینه خود اقدام به انجام این جراحی زیبایی می کنند.

بدون شک جراحی پروتز سينه ، روشی موثر و ایمن جهت افزایش سایز و خوش فرم ‌تر کردن سینه ها می باشد.

پروتز ها از نظر جنس ، اندازه ، برجستگی و غیره انواع مختلفی دارند که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد.

این جراحی از نظر جراحان ، بسیار ساده بوده ولی چندین نکته ظریف یا فوت کوزه گری دارد که عدم رعایت آن ها توسط جراح ، نتایج نامطلوبی ایجاد می کند ؛ لذا جهت انجام این جراحی ، باید به فوق تخصص جراحی پلاستیک که این فوت های کوزه گری را آموزش دیده ، مراجعه کنید تا نتیجه مطلوبی بگیرید.

بهترین جراح پروتز سینه در تهران

دکتر محمدرضا ترحمی ، فوق تخصص جراحی پلاستیک بوده و رتبه اول بورد فوق تخصصی در کشور می باشند ؛ ایشان در طی ده سال بیشتر از هزار مورد جراحی پروتز سینه ، داشته اند که با توجه به استفاده دقیق ترین و به روزترین روش و به کار گرفتن معتبرترین برندها ، کمترین عارضه را در این جراحی داشته اند.

این جراحی در مجهزترین مراکز جراحی و با بهترین امکانات صورت گرفته و شما قبل از جراحی و بعد از آن می توانید از مشاوره و راهنمایی ایشان استفاده کنید.

در مشاوره قبل از عمل با توجه به موجود بودن سایزهای پروتز ، می توانید سایز مورد نظر خود را در مطب امتحان و پرو کنید و به صورت کاملا آگاهانه و با دید واقعی آن را انتخاب کنید.

در صورت داشتن هرگونه سوال یا مشکلی بعد از عمل ، به صورت شبانه روزی جوابگوی سوالات شما خواهند بود.

برای دیدن نتایج جراحی و دیدن بیماران می توانید حضوری به مطب مراجعه کرده و با بیماران صحبت کنید.

پس برای انجام این جراحی که نتیجه آن تا پایان عمر با شما خواهد بود ؛ در انتخاب پزشک خود دقت کنید.

تکنیک های بی درد سازی در پروتز سینه

با انجام تکنیک های بی درد سازی توسط دکتر ترحمی حین جراحی زیبایی سینه ، حتی بعد از گذاشتن پروتز در زیر عضله نیز شما درد زیادی نخواهید داشت و این جراحی به صورت سرپایی و بدون نیاز به بستری انجام می شود و تا ۲ ساعت بعد از جراحی شما مرخص شده و به منزل می روید.

با انجام تکنیک صحیح توسط ایشان ، نیاز به گن یا سوتین مخصوص نبوده و از همان ابتدا پروتز در موقعیت مناسب قرار دارد.

نکاتی که قبل از پروتز سینه باید بدانید :

زمانی که بانوان دوران بلوغ را پشت سر گذاشته و به سن ۱۸ سالگی می رسند ؛ در صورتی که از سایز و فرم سینه هایشان راضی نباشد ، یکی از اقدامات درمانی که می توانند جهت افزایش سایز و بهبود فرم ظاهری سینه ها ، انجام دهند ، کارگذاری پروتـز سینه است.

اولین قدم در مسیر این جراحی ، مراجعه به فوق تخصص جراحی پلاستیک است ؛ به کلمه فوق تخصص در عنوان پزشک خود توجه کنید.

دومین قدم ، انتخاب برند یا مارک پروتز است ؛ چون این وسیله مادام العمر در بدن شما می ماند ؛ خیلی به تفاوت قیمت موجود در برندها توجه نکنید و به توصیه جراح خود در این رابطه اعتماد کنید.

با توجه به استفاده دکتر محمدرضا ترحمی ، از بهترین برندها و انجام تکنیک صحیح ، پروتز هیچگونه آسیبی به بافت سینه شما وارد نکرده و هیچ تاثیری در بارداری و شیردهی شما نخواهد داشت.

آیا پروتـز سینه دائمی است ؟

به طور کلی پروتز ، جسم خارجی است که وارد بدن شده و به صورت دائمی در آن قرار می گیرد.

منظور از پروتزهای موقت و تعویض پروتز سینه چیست ؟

در اصل تمامی پروتزهای سینه ، به صورت دائمی هستند ، ولی ممکن است از هر ۱۰۰ نفری که پروتـز سینه انجام داده اند ، ۱ الی ۲ نفر از آن ها بدن شان به پروتز به عنوان یک جسم خارجی واکنش نشان دهد ؛ در این صورت پزشک مجبور به خارج کردن پروتز شده و به رفع مشکلاتی که پروتز ایجاد کرده است ، می پردازد و سپس پروتز را تعویض می کند.

بنابراین می توان گفت پروتـز سینه ، یک جسم خارجی دائمی بوده که وارد بدن شده و به طور روتین مگر در موارد خاص نیاز به تعویض ندارد.

انتخاب سایز پروتز سینه

سایز پروتـز سینه ، را پزشک و فرد هر دو با هم انتخاب می کنند ؛ به این صورت که پزشک اندازه گیری های مورد نیاز را انجام داده و یک رنج عددی طبق اندازه دور قفسه سینه و قاعده سینه فرد از حداقل تا حداکثر سایز سینه ، به وی می دهد و فرد توجه به اعداد موجود ، سایز پروتز سینه خود را انتخاب می کند.

لازم به تذکر است امکان کارگذاری پروتـز سینه کوچکتر و بزرگتر از آن اعداد ، امکان پذیر نمی باشد ؛ چرا که کارگذاری پروتز سینه کوچک تر ، عملا هیچ گونه فایده ای نداشته و پروتز سینه بزرگتر ، نیز اندازه قفسه سینه فرد نمی شود و در صورت کارگذاری با عوارض ناشی از آن مواجه خواهیم شد.

عمل جراحی پروتز سينه
انواع برش در جراحی پروتز سینه

چندین نوع برش به منظور کارگذاری پروتـز سینه وجود دارد ، که استانداردترین آن ها که معمولا از آن نیز استفاده می شود ؛ برشی ۵ سانتی متری زیر سینه می باشد ، این برش دقیقا بر روی چین سینه افتاده و پس از قرارگیری پروتز ، تقریبا می توان گفت وزن و شکل پروتز روی برش می افتد و بدین ترتیب برش ایجاد شده ، قابل رویت نمی باشد ؛ مگر اینکه فرد با دست ، سینه خود را بالا نگه دارد.

یکی دیگر از برش های پروتز سینه ، در دور هاله سینه ایجاد می شود ، اما شرط ایجاد آن ، اندازه قطر هاله سینه بیش از ۵ سانتی متر می باشد ؛ یعنی فرد باید قطر سینه بزرگی داشته باشد ، در غیر این صورت نمی توان از برش دور هاله سینه استفاده کرد.

در برخی از افراد می توان برش پروتز سینه ، را در ناحیه زیر بغل ( در همان ناحیه آگزیلا یا قسمت مو دار زیربغل ) ایجاد کرد ؛ این نوع از برش پروتـز سینه ، تنها در افرادی انجام می شود که خواستار پروتز با سایزهای کوچک بوده یا اینکه پزشک بخواهد پروتز را در زیر عضله سینه قرار دهد.

به طور معمول تنها از این سه برش ، برای کارگذاری پروتـز سینه استفاده می شود.

به طور خلاصه می توان گفت :

جراح پلاستیک ، برای کارگذاری پروتزهای سینه اقدام به ایجاد برش در یکی از نواحی ذیل می کند :

در ناحیه چین زیر سینه
در اطراف ناحیه هاله
در زیر بغل

جراح و فوق تخصص پلاستیک پس از ایجاد برش ، پروتز را از بالا یا پایین قفسه سینه وارد بدن کرده و آن را در مکان اصلی خود به طور ثابت جای گذاری می کند و سپس نواحی برش ایجاد شده را بخیه می زند.

پروتز زیر عضله یا روی عضله

بسیاری از متقاضیان پروتز سینه ، در رابطه با محل قرارگیری پروتز می پرسند ؛ در این رابطه باید ذکر شود که محل قرارگیری پروتـز سینه ، مسئله ای نیست که بیمار توانایی تصمیم گیری در رابطه با آن را داشته باشد و جراح سینه در این رابطه تصمیم می گیرد.

قرارگیری پروتز رو و زیر عضله سینه ، هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند و انتخاب کدام یک از این نواحی طبق مواردی که در ذیل به آن اشاره شده است ، انجام می گیرد :

معاینات قبل از عمل جراحی پروتـز سینه
میزان بافت سینه
افتادگی سینه
وضعیت عضله فرد
شغل فرد
ورزش حرفه ای فرد

جراح سینه به افراد توصیه می کند اصلا ذهن خود را در این رابطه مشغول نکنند ؛ چرا که این موضوع کاملا تخصصی بوده و پزشک طبق صلاحدید فرد در نظر می گیرد ، پروتـز سینه را رو یا زیر عضله قرار دهد.

انواع پروتز از نظر برجستگی

پروتز های سینه طبق میزان برجستگی ، به سه دسته تقسیم می شوند :

پروتز با برجستگی کم ( Low profile )
پروتز با برجستگی زیاد ( High Profile )
پروتز سينه با برجستگی خیلی زیاد ( Ultra high profile )
انواع پروتـز سینه از نظر شکل ظاهری
شکل پروتز سینه

پروتزهای سینه ، را بر اساس فرم ظاهری می توان به دو دسته پروتز گرد و پروتز آناتومیک یا اشکی تقسیم بندی کرد.

در صورتی که فرد خواستار فرم ظاهری طبیعی سینه ، پس از انجام جراحی زیبایی سینه بوده ؛ به این شکل که قسمت فوقانی سینه ( قسمت بالایی سینه ) خالی تر و قسمت پایینی سینه پرتر باشد ، کاندید مناسبی جهت استفاده از پروتز اشکی یا آناتومیک است ؛ اما در صورتی که فرد تمایل دارد ، قسمت بالایی سینه پرتر به نظر برسد ، باید از پروتز گرد استفاده کند.

تقریبا می توان گفت اکثر مراجعه کنندگان در ایران تمایل دارند ، قسمت بالایی سینه شان پر به نظر برسد ؛ از این رو می توان گفت اکثر افراد کاندید استفاده از پروتزهای گرد هستند.

پروتز سینه گرد

پروتـز سینه گرد یا  round ، مناسب افرادی می باشد که علاقه دارند سینه ‌هایشان بسیار برجسته به ‌نظر رسیده و هم چنین دارای بافت نرم بوده و خوش فرم باشد.

مزایای پروتز سينه گرد

پروتز های گرد به دلیل یک نواخت بودن برجستگی ، در تمامی سطوح از این مزیت برخوردارند که حتی در صورت چرخش ، تغییری در فرم سینه به وجود نمی آورند.

پروتز سينه اشکی

پروتز سينه اشکی ، تحت عنوان های آناتومیکال و قطره ‌اشکی نیز شناخته می شود و مناسب افرادی است که تمایل دارند فرم ظاهری سینه آن ها پس از انجام جراحی پروتز سينه بسیار طبیعی به نظر برسد.

کاندیدای مناسب پروتـز سینه اشکی
پروتـز سینه اشکی مناسب بانوانی می باشد که بافت سینه‌ آن ها بسیار کم بوده یا اصلا بافت پستان ندارند.
افرادی که سینه‌ آن ها تخت و بدون شکل است.
بانوانی که سینه آن ها متقارن نبوده و دچار نقص ظاهری در سینه می باشند.
انواع پروتـز سینه از نظر جنس
جنس پروتز سینه

یکی از پرسش های متداول افراد در رابطه با جنس پروتـز سینه ها می باشد ؛ که در ذیل در ارتباط با آن توضیح داده شده است :

 

در حالت کلی از نظر ماده تشکیل دهنده ، پروتزها به دو دسته تقسیم می شوند :

پروتزهای سیلیکونی و پروتزهای سالینی ( مواد تشکیل دهنده پروتزهای سالینی ، همان سرم تزریقی یا محلول آب نمک است. )

در ۹۹ درصد از موارد توصیه به استفاده از پروتزهای سیلیکونی می شود و تنها در مواردی خاص در صورت ابتلا به یک سری از بیماری های خاص یا واکنش نشان دادن بدن افراد نسبت به سیلیکون ، توصیه به استفاده از پروتزهای سالینی می شود.

پروتز سینه آب‌ نمکی

مواد تشکیل دهنده پروتزهای سینه آب‌ نمکی ، آب‌ نمک استریل شده یا سالین می باشد ؛ شکل ظاهری پروتزهای سینه آب‌ نمکی ، گرد می باشد.

پروتز های سینه آب‌ نمکی ، غیرقابل نفوذ بوده و نسبت به پروتز‌های سیلیکونی بسیار سفت‌ تر می باشند.

در صورت پارگی پروتز های آب نمکی ، مایع درون آن ها جذب بدن می‌ شود ، جذب مواد تشکیل دهنده این نوع از پروتزها توسط بدن ، سبب آسیب بدن نمی شود ؛ چرا که مایع پروتزهای آب نمکی به ‌طور طبیعی در بدن وجود دارد.

مزایای پروتز سینه آب‌ نمکی :
جراح پلاستیک ، برای کارگذاری پروتزهای سینه آب‌ نمکی برش های کمتری نسبت به دیگر پروتزها ایجاد می کند.
هزینه این نوع از پروتزها نسبت به سایر آن ها کم ‌تر می باشد.
افرادی که جنس پروتز سينه آن ها آب نمکی بوده ، نیاز کمتری به معاینه و مانیتورینگ دارند.
معایب پروتـز سینه آب‌ نمکی :
در حین لمس غیر ‌طبیعی‌ به نظر می رسند.
ریسک چین ‌خوردگی در این نوع از پروتزها بسیار زیاد است.
احتمال خالی ‌شدن خود ‌به‌ خود پروتز های سینه آب نمکی ، وجود دارد.

لازم به ذکر است استفاده از پروتزهای سالینی یا آب ‌نمکی به بانوانی که سن آن ها کمتر از  ۱۸ سال است توصیه نمی ‌شود.

پروتز سینه سیلیکونی

مواد تشکیل دهنده پروتز های سیلیکونی از سیلیکون می باشد ، سیلیکون ها شبیه به ژل چسبنده می باشند.

پروتز های سیلیکونی ، نسبت به پروتز های آب نمکی بسیار شبیه ‌تر به بافت طبیعی سینه ها می باشد.

بانوانی که از پروتز های سیلیکونی استفاده کرده‌ اند ، باید به طور منظم تحت معاینه‌ پزشک قرار گیرند.

حداقل سن برای استفاده از پروتزهای سیلیکونی ۲۲ سال می باشد.

مزایای پروتز سینه سیلیکونی :
در پروتز های سیلیکونی ، احتمال خالی‌ شدن خود ‌به‌ خود آن ها بسیار کمتر است.
پروتز های سیلیکونی ، در حین لمس بسیار طبیعی‌ به نظر می رسند.
معایب پروتـز سینه سیلیکونی :
هزینه پروتز های سیلیکونی ، نسبت به آب نمکی بیشتر می باشد.
برای کارگذاری پروتز های سیلیکونی ، نیاز به ایجاد برش های بیشتری بر روی سطح خارجی پوست می باشد.
احتمال پاره ‌شدن پروتز های سیلیکونی ، بدون نشانه وجود دارد.

 

ویس فوق مربوط به صحبت های دکتر محمدرضا ترحمی در ارتباط با پروتـز سینه می باشد.

آیا جای زخم ها بعد از جراحی سینه از بین می روند ؟

جای برش های ناشی از پروتـز سینه ، در ابتدا همانند زخم های تازه بوده و قرمز رنگ می باشد ؛ اما پس از چند ماه با گذر زمان کم رنگ تر شده و در نهایت پس از گذشت  ۱ الی ۲ سال به سختی دیده می شود ؛ لازم به تذکر است جای اسکار ناشی از پروتـز سینه ، هیچ وقت به طور کامل از بین نرفته و همیشه باقی می ماند ، اما با گذشت زمان محو می شود.

جای هیچ گونه نگرانی جهت باقی ماندن جای برش وجود ندارد ، چرا که واقعا جای برش بی دردسر ترین چیز در جراحی پروتـز سینه بوده و با گذر زمان بسیار کم رنگ می شود.

آیا جراحی پروتز سینه افتادگی سینه را نیز برطرف می کند ؟

اظهار نظر در این باره نیازمند انجام معاینات مورد نیاز و طبق یک سری معیارهای علمی می باشد ؛ در برخی از موارد افتادگی سینه با کارگذاری پروتـز سینه ، برطرف شده و دیگر نیازی به انجام جراحی لیفت سینه نمی باشد ؛ در برخی از مواقع نیز این طور نیست.

برخی از افراد علاوه بر سایز از افتادگی سینه های خود نیز ناراحت می باشند ، این افراد در ابتدا باید تحت معاینه قرار گیرند ؛ سپس طبق یک سری معیارهای علمی تصمیم گرفته می شود ، افتادگی سینه با کارگذاری پروتز به تنهایی برطرف می شود یا خیر نیاز به انجام همزمان جراحی لیفت سینه نیز دارد.

تاثیر پروتز سینه بر روی شیردهی و باردای

کارگذاری پروتـز سینه چه بر رو یا زیر عضله ، هیچ ارتباطی به شیردهی و بارداری ندارد و بانوانی که پروتـز سینه انجام داده اند ، می توانند به طور طبیعی باردار شده و به فرزند خود شیر دهند ، زیرا پروتز هیچ گونه تاثیری بر روی بافت سینه ندارد.

پروتز سینه و سرطان

طبق مطالعات انجام شده کارگذاری پروتـز سینه ارتباطی به افزایش ابتلا به سرطان سینه نداشته و موجب افزایش آن نمی شود ، در صورتی که احتمال ابتلا به سرطان سینه وجود داشته باشد ، این اتفاق رخ می دهد ؛ بنابراین جای نگرانی در این باره وجود ندارد ، چرا که افزایش احتمال سرطان سینه در اثر کارگذاری پروتـز سینه اثبات نشده است.

تاکنون حتی یک مورد سرطان سینه مرتبط با پروتز در بیماران دکتر محمدرضا ترحمی رخ نداده است.