26 مه 2021
می 26, 2021

کرگدن های پشمالو

0 Comment

کشف راز انقراض کرگدن های پشمالو

محققان با مطالعه روی مهره های گردنی کرگدن های پشمالویی که هزاران سال پیش منقرض شده اند، شواهد تازه‌ای بر علت انقراض این جانوران یافتند.
کرگدن های پشمالو در اواخر عصر یخبندان در کره زمین پراکنده بودند و پیش از انقراض مرموز آنها در حدود ۱۰ هزار سال قبل، قلمروی ناحیه وسیعی از اروپا تا کره جنوبی را در اختیار داشتند.

پیش از این تصور می شد که شکار بیش از حد کرگدن های پشمالو توسط انسان های نخستین در کنار بیماری و تغییرات آب و هوایی عامل کاهش شمار این حیوان در عصر یخبندان بوده است. اما محققان به تازگی دلیل دیگری برای کاهش و انقراض آنها یافته اند.

خرید ماسک ۵ لایه با تخفیف ویژه از تولیدکننده+ارسال رایگان!

سایت ساختن رو رایگان امتحان کن – واقعاً راحته

مطالعه روی مهره های گردن گونه های منقرض شده این جانور و مقایسه آن با مهره های گردنی کرگدن های امروزی نشان می دهد که مدارکی دال بر وجود نوعی وضعیت نادر در استخوان های مربوط به دوران پلیستوسن وجود دارد به این معنا که ناهنجاری های ایجاد شده به دلیل بارداری دشوار این جانور، در کاهش تعداد آنها نقش داشته است.

 

محققان مرکز تنوع زیستی Naturalis واقع در «لیدن» هلند استخوان های گرفته شده از موزه های آمریکایی و اروپایی را از نظر گونه های زنده و منقرض شده مورد بررسی و مطالعه قرار دادند. آنها در خلال مطالعات خود، وجود مهره گردنی سرویکال را در بسیاری از کرگدن های منطقه دریای شمالی کشف کردند. این در حالی است که کرگدن های امروزی فاقد از ویژگی هستند.

 

به گفته محققان، این بدان معناست که جانوران منقرض شده تحت تأثیر این شرایط آسیب پذیر بوده اند. دانشمندان معتقدند که در کرگدن های امروزی، وجود چنین مهره‌ای به خودی خود آسیبی به جانور وارد نمی کند و اغلب با بارداری هایی در ارتباط است که تحت شرایط سخت و دشوار رخ می دهند.

پیشنهاد ویژه
خرید بلیط,بلیط هواپیما,رزرو توراز همین حالا برنامه سفر تعطیلاتت رو بچین! خانه و آشپز خانه ,لوازم صوتی و تصویری (تلوزیون و لوازم جانبی، میز تلوزیون و..)پرفروش ترین ماکروویوها زیرقیمت بازارشلف,نظم دهنده,استندشلف کنسول دی وی دی با ۲۰% تخفیف

مهره گردنی در مطالعات قبلی، در جانوران متعلق به اواخر دوران «پلیستوسن»، یکی از دوره های زمین‌شناسی از ۲/۵ میلیون سال پیش تا ۱۰ هزار سال پیش، مشاهده شده بود و دانشمندان معتقدند که این ویژگی در درصد بالایی از ماموت‌های پشمالوی منقرض‌شده به چشم می خورده است. همین مساله، کنجکاوی محققان را برانگیخت تا کرگدن های پشمالو را که گونه مشابه ماموت های پشمالو بودند و مانند آنها در اواخر دوران پلیستوسن می زیستند و مرگ مشابهی داشتند، مورد مطالعه قرار دهند.

 

استخوان های کرگدن پشمالو از دریای شمال تا دلتای رودخانه در هلند غرق شده بودند. مطالعات دانشمندان نشان می دهد که در جمعیت کرگدن‌های پشمالو مشکلی وجود دارد. امروزه، کرگدن ها با تهدید شدیدی مواجه اند و برخی گونه ها در حال حاضر در معرض شدید کاهش جمعیت روبه رو هستند. در این میان، شواهد حاکی از آن است که کرگدن های سیاه غربی به طور کلی منقرض شده اند.

 

محققان، استخوان های امروزی را که در این تحقیقات مورد استفاده قرار گرفته اند از حداقل پنج دهه قبل جمع آوری کرده اند و امیدوارند که با این مطالعات بتوانند قبل از این که خیلی دیر شود، از خطری که جمعیت کرگدن ها را تهدید می کند، جلوگیری کنند.